Prečo ekologické slamky?

Plastové odpady sú vo všeobecnosti jedným z najväčšíh problémov planéty v súčasnosti. Plast predstavuje nemalý podiel zo zásadných materiálov využívaných v aktuálnej epoche ľudstva. Nie je však žiadnou novinkou, že nadprodukcia plastového odpadu, ktorá je pre súčasnú spoločnosť príznačná, vedie k výrazne negatívnym dopadom na prírodu aj ľudstvo. Našťastie si alarmujúcu situáciu už začali všímať aj vládnuce osobnosti európskych aj mimoeurópskych krajín. Postupne sa snažia úpravou legislatívy dopracovať k čistejšej a zdravšej planéte, ktorú máme či chceme alebo nie, zatiaľ len jednu. Definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude na Slovensku platiť od 1. januára 2021.

Či už nás k tomu legislatíva núti alebo nie, mali by sme sa sami zamyslieť nad tým, ako sa k Zemi budeme správať. Budeme ju zahlcovať odpadom, ktorý tu bude prakticky navždy? Alebo sa pokúsime spraviť maximum pre to aby sme žili na mieste na ktoré sme právom hrdí a pyšní? Možno si hovoríte, že sa darmo niekto rozhodne pre ekologický život, že jeden človek veľa nezmení, keď sú tu mnohí tí čo na to kašlú… Verte či nie, každý jeden z nás má na ceste za lepším životným prostredím svoj dôležitý význam. Predstavme si to na jednoduchom príklade so slamkami. Koľko jednorázových slamiek spotrebujete priemerný človek ročne? 10? 50? 100? Podľa celosvetového prieskumu je to necelých 200 slamiek ročne na obyvateľa planéty. Jedna plastová slamka stačí na to aby v prírode usmrtila jednu korytnačku alebo vtáka ktorý si ju pomýli s potravou. To znamená, že priemerný človek môže potenciálne nahradením plastových slamiek za ich ekologickú alternatívu zachrániť život dvom stovkám vodných živočíchov ročne.

Ako ste na tom vy? Používate už ekologické slamky? Každá odhodená slamka sa totiž počíta. Drvivá väčšina z nich skončí v prírode a bude tam ešte dlho po nás aj veľmi dlho po vnúčatách našich vnúčat. Konkrétne cirka 4 000 rokov. Predstavme si, že by sme vynašli cestovanie v čase a cestovateľ, ktorého by sme vyslali do minulosti by si so sebou zobral fľašu limonády, ktorú by pil cez plastovú slamku. Prišiel by do starovekého Egypta a slamku by strčil medzi dva kamene rozostavanej pyramídy tak aby malý nástroj na pitie neodfúklo niekede inde. Ak by sme sa prišli na to miesto pozrieť dnes, slamka by tam stále bola… Plast, ako ho poznáme, vynašiel americký chemik Lep Baekeland na začiatku 20. storočia. Znamená to, že od vzniku tejto syntetickej látky sa ešte ani jeden produkt z nej nestihol rozložiť.

Samozrejme, že existuje obrovské množstvo nenahraditeľných plastových výrobkov napríklad v medicíne, letectve, či iných odvetviach… Zásadné pre udržanie fungujúcej planéty je však nahradenie jednorázových plastov, ktorých najväčší podiel sa používa v gastronómii. Umelé hmoty v súčasnej dobe z veľkej časti končia svoj život ako obtiažny odpad znečisťujúci doslova celú planétu. Podľa nedábnej americkej štúdie pláva priemerne na 1 km2 oceánu cez 100 000 kusov plastov [Bedřich Moldan 2009: 43].

OSN uvádza fakty o znečistení oceánov a morí podľa ktorých v oceánoch každoročne skončí viac než 8 miliónov ton plastov. Je to rovnaké ako by sa každú minútu do mora vyklopil plnný nákladný vagón plastového odpadu. Obrovskú časť tohto čísla tvorí gastropríslušenstvo. Začiatočným bodom v takzvanom boji proti plastu je zníženie používania alebo úplný zákaz tradičných jednorázových plastov a jeho nahradenie ekologickými alternatívami.

Vedecká štúdia publikovaná časopisom Frontiers in Marine Science [Wieczorek, Morrison, Croot, Allcock, MacLoughlin, Savard, Brownlow, Doyle 2018] uvádza, že v telách troch štvrtín rýb boli nájdené mikroplasty – jedná sa o ryby, ktoré sú predávané do obchodných reťazcov a konzumované spotrebiteľmi, čím sa plasty dostávajú do tela ľudí.

Plastový odpad je nepochybne obrovský problém, ktorým nakoniec ubližujeme sami sebe. Preto sme sa rozhodli v eshope LuxuryEcoStraws.com ponúkať ekologické slamky za veľmi nízke ceny. Naším cieľom nie je zarobiť na trende, ale podporiť ho a skutočne pomôcť planéte Zem.